PULSE (Participatory Urban Living for Sustainable Environments) je vizionarski inovacioni projekat sa glavnim strateškim ciljem transformisanja sistema javnog zdravlja iz reaktivnog u potpuno proaktivni i preventivni, korišćenjem obimnih i kompleksnih skupova podataka (Big Data) iz brojnih i heterogenih izvora. Projekat je finansiran u okviru razvojno-istraživačkog programa Horizont 2020 Evropske Komisije, i sprovodi ga međunarodni konzorcijum naučno-tehnoloških organizacija i preduzeća na više kontinenata (uključujući i Belit na razvoju i implementaciji tehnologija), u trajanju od 36 meseci.
Kroz saradnju i pilot implementacije u globalno relevantnim i poznatim “pametnim” gradovima kao što su Pariz, Barselona, Birmingem, Njujork i Singapur, projekat prikuplja i analizira javno dostupne otvorene podatke (Open Data), kliničke podatke, podatke sa satelita, fiksnih i mobilnih senzora, i razvija modele rizika od hroničnih bolesti i izloženosti uticajima životne sredine, detaljno stratifikovane prema stanovništvu. Fokus je na dva tipa hroničnih oboljenja dominantna kod odrasle populacije – respiratornih (na primeru astme) i metaboličkih oboljenja (na primeru dijabetesa tipa 2).
Primenom HiAP (Health in All Policies) pristupa, i holističkog modela “grada kao celine”, PULSE integriše i analizira podatke iz sektora zdravstva, zaštite životne sredine, urbanističkog planiranja i saobraćaja u svakom od navedenih gradova. PULSE je pionir u razvoju i testiranju dinamičkih prostorno-vremenskih proračuna i indeksa rizika i uticaja urbanog okruženja na zdravlje, koristeći geokodirane socio-demografske podatke. PULSE takođe formira i razvija i:
simulacione modele potencijalnih scenarija upravljačkih i operativnih javnih politika, kako bi omogućio donosiocima odluka, građanima i privrednim subjektima da sagledaju i utvrde uticaje predloženih politika.
stručne zajednice dobre prakse i “Opservatorije” javnog zdravlja, koje će služiti kao povezana čvorišta za korišćenje i unapređenje znanja i procesa vođenih primenom i podsticanjem Big Data analitika i m-zdravstva u struktuiranju svih međusektorskih javnih politika i službi koje čuvaju i unapređuju zdravlje građana.